utworzone przez Gosia17 | Kwi 18, 2018 | Przystawki i przekąski
Wydruk przepisu
Galette z cukinią i ricottą
Sposób przygotowania
Ciasto
Do mąki dodajemy śmietanę, pokrojone masło, wodę i sól. Dość szybko zagniatamy jednolite ciasto, owijamy folią spożywczą i chłodzimy w lodówce około godziny.
Nadzienie
Cukinię dokładnie myjemy i kroimy na plasterki. Rozkładamy je na ręczniku papierowym i delikatnie solimy. Pozostawiamy tak na 30 minut. Po tym czasie cukinia puści sok, który usuwamy przykrywając plasterki cukinii drugim ręcznikiem papierowym.
Do ricotty dodajemy starty parmezan, mozzarellę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Całość doprawiamy bazylią, odrobiną soli i świeżo zmielonego, kolorowego pieprzu. Mieszamy do połączenia się składników.
Ciasto wałkujemy na okrąg o wymiarach 30 cm i przekładamy na papier do pieczenia. Na środek wykładamy nadzienie serowe i smarujemy nim całą powierzchnię pozostawiając 5 cm wolnego brzegu. Na nadzieniu serowym układamy plasterki cukinii zaczynając od zewnętrznej krawędzi. Plasterki cukinii powinny lekko zachodzić na siebie.
Smarujemy delikatnie cukinię oliwą z oliwek i posypujemy odrobiną świeżo zmielonego, kolorowego pieprzu. Brzeg ciasta zawijami do środka i smarujemy roztrzepanym żółtkiem z odrobiną zimnej wody. Tak przygotowane galette wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200'C i pieczemy przez 30-40 minut. Brzegi ciasta powinny być rumiane. Galette świetnie smakuje podany na ciepło jak i na zimno.
Inne informacje
Dziś zabieram Was w podróż. Nie zbyt daleką - do Francji, gdzie powstała wykwintna i bogata kuchnia “haute cuisine”, którą obecnie wypiera bardziej przystępna, lekka, ale równie elegancka “nouvelle cuisine”. Poza wyrafinowanymi potrawami kuchnia francuska proponuje również proste dania i takim daniem jest rustykalne galette. Popularne w wersji słodkiej z różnymi, sezonowymi owocami jak i w wersji wytrawnej, z różnymi nadzieniami. Dziś postawiłam na wytrawną wersję, która świetnie komponuje się z lekkim, czerwonym winem. Kruche i delikatne ciasto, pyszne nadzienie serowe i świeża cukinia - nieziemskie połączenie.
utworzone przez Gosia17 | Kwi 6, 2018 | Przystawki i przekąski
Wydruk przepisu
Krucho-drożdżowe paszteciki
Sposób przygotowania
Zaczyn drożdżowy
Do kubka wlewamy ciepłe mleko, dodajemy pokruszone drożdże, cukier i mąki. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na 10 minut, aby drożdże zaczęły pracować.
Ciasto
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy zaczyn drożdżowy, ciepłe mleko i wyrabiamy ciasto. W trakcie wyrabiania stopniowo dodajemy żółtka. Ciasto powinno być gładkie. Kiedy ciasto jest dobrze wyrobione dodajemy miękkie masło i dalej wyrabiamy do uzyskania gładkiego, elastycznego ciasta, nie klejącego się do rąk. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Nadzienie
Kapustę zalewamy zimna wodą i gotujemy do miękkości. Odcedzamy na sicie, odciskamy w dłoniach z nadmiaru wody i drobno siekamy. Mięso mielimy w maszynce do mięsa. Cebulę obieramy i drobno siekamy. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy oliwę i podsmażamy cebulkę do momentu, aż się zeszkli. Dodajemy zmielone mięso, kapustę i doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Doprawiamy sporą ilością pieprzu ziołowego i świeżo otartej gałki muszkatołowej. Farsz podgrzewamy na małym cały czas mieszając, aby przyprawy się rozpuściły. Farsz powinien być dobrze doprawiony. Tak przygotowany farsz odstawiamy do wystudzenia, następnie dodajemy jajko i mieszamy do połączenia się składników.
Ciasto przekładamy na blat obsypany mąką i wałkujemy na duży prostokąt. Wycinamy pasy o szerokości 10 cm. Z brzegu każdego paska układamy farsz i zwijamy zaczynając od dłuższego boku prostokąta z nadzieniem. Koniec drugiego brzegu paska zlepiamy na całej długości łączenia. Tak postępujemy z każdym paskiem. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej roladki łączeniem do blachy, zachowując odstępy pomiędzy roladkami. Nożem robimy na roladkach ukośne nacięcia w odstępach 4-5 cm uważając, aby nie przeciąć pasztecików do końca. Paszteciki smarujemy roztrzepanym żółtkiem i posypujemy ulubionymi nasionami. Tak przygotowane paszteciki odstawiamy do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180'C i pieczemy przez 20-25 minut. Paszteciki powinny być rumiane.
Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180’C przez 20-25 minut. Paszteciki powinny być rumiane. Podajemy z barszczem czerwonym. Paszteciki można podawać na zimno, ale świetnie podgrzewają się w mikrofali.
* do farszu użyłam mięsa z rosołu. U mnie był to kurczak, indyk i trochę wołowiny
Inne informacje
Delikatne, krucho-drożdżowe ciasto wypełnione wytrawnym farszem to świetna przystawka na świąteczny stół, bądź też na każdą inna okazję. Paszteciki są pracochłonne, ale ten smak wynagrodzi Waszą ciężką pracę. Ciasto na paszteciki jest doskonałe i niezawodne, sprawdza się nie tylko w wytrawnych wypiekach. Bardzo ładnie się z nim pracuje i długo zachowuje swoją świeżość. Paszteciki najlepiej smakują z filiżanką czerwonego barszczu.
utworzone przez Gosia17 | Mar 30, 2018 | Przystawki i przekąski
Wydruk przepisu
Łosoś pod pierzynką
Sposób przygotowania
Ciasto szpinakowe
Szpinak rozmrażamy, odciskamy dokładnie w dłoniach z nadmiaru wody. Białka ubijamy z solą na sztywną pianę. Dodajemy żółtka, przesianą mąkę i przy pomocy szpatułki mieszamy. Do ciasta dodajemy szpinak i delikatnie mieszamy, aby składniki się połączyły. Ciasto przekładamy do formy o wymiarach 26 X 36 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Równamy wierzch i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180’C. Pieczemy przez 20-25 minut.
Nadzienie
Twaróg rozdrabniamy przy pomocy widelca, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i jogurt naturalny. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Mieszamy do połączenia się składników. Na ciasto szpinakowe wykładamy połowę sera. Wierzch równamy i układamy plasterki łososia. Przykrywamy resztą sera i równamy. Wierzch posypujemy drobno posiekanym szczypiorkiem.
Notes
- można użyć szpinaku świeżego, należy go najpierw zmielić i również odcisnąć z nadmiaru soku
- szpinak mrożony w liściach należy po rozmrożeniu należy zmielić w maszynce do mięsa
Inne informacje
Łosoś jest bardzo eleganckim mięsem i lubianym przez większość z nas, dlatego też znakomicie nadaje się na wszelkiego typu przystawki na wykwintne przyjęcia, czy zwykłe spotkania w gronie najbliższych przyjaciół. Łosoś pod pierzynką to przystawka, która gości na naszym stole zarówno w Wielkanoc jak i Boże Narodzenie. Subtelny smak łososia świetnie komponuje się z delikatnym ciastem szpinakowym. Otulony lekkim, czosnkowym serkiem tworzy niebywale smaczną przystawkę, cieszącą zarówno nasze oczy jak i podniebienie.
utworzone przez Gosia17 | Mar 24, 2018 | Desery i ciasta
Wydruk przepisu
Mazurek kajmakowy z morelami
Sposób przygotowania
Kruche ciasto
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy zimne masło, cukier i żółtko. Szybko zagniatamy jednolite ciasto, owijamy folią spożywczą i chłodzimy w lodówce przez 30 minut. Dno tortownicy o wymiarach 26 cm wykładamy papierem do pieczenia i równomiernie wykładamy kruchym ciastem.
Ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200'C i pieczemy 15-20 minut. Kiedy spód będzie lekko rumiany wyjmujemy ciasto. Na ciepłym spodzie rozprowadzamy masę kajmakową, posypujemy pokrojonymi morelami i płatkami migdałów. Wstawiamy do piekarnika i podpiekamy 5-8 minut. Po upieczeniu ciasto studzimy.
Polewa czekoladowa
Do rondelka wlewamy śmietankę, dodajemy połamaną czekoladę. Cały czas mieszając podgrzewamy do momentu, aż czekolada się rozpuści i powstania gładka polewa. Polewę przekładamy do rękawa cukierniczego i dekorujemy mazurek.
Inne informacje
Mimo że od dawna uważamy mazurka za nasz narodowy wypiek, to w rzeczywistości przepis na to ciasto przywędrował do nas prawdopodobnie z Turcji, a w polskiej tradycji zakorzenił się na stale w XVII wieku. Jego symbolika jest ściśle powiązana z okresem Wielkiego Postu – a w zasadzie jego zakończeniem. Po czterdziestu dniach obowiązkowej wstrzemięźliwości od potraw mięsnych i słodkich wypieków, mazurek stanowił pewnego rodzaju nagrodę dla wytrwałych w wierze i postanowieniu chrześcijan. Jest on absolutnym niezbędnikiem na naszych stołach. Zapraszam Was na mój ulubiony mazurek kajmakowy na kruchym spodzie wzbogacony o suszone morele i chrupiące płatki migdałów.
utworzone przez Futka | Sty 22, 2018 | Dania główne
Wydruk przepisu
Tarta z warzywami i serem feta
Sposób przygotowania
Mąkę przesiewamy, dodajemy kawałki masła, żółtko, sól, wodę i zagniatamy wszystkie składniki. Ciasto owijamy w folię spożywczą i wkładamy na około 15 minut do lodówki. Po tym czasie rozwałkowujemy je, wypełniamy nim blaszkę, przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy grochem lub fasolą. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i pieczemy 15 minut (pieczenie góra - dół). Następnie zdejmujemy obciążenie i pieczemy jeszcze około 5 minut.
Cukinię ścieramy na tarce o grubych oczkach, odstawiamy na chwilę, aby puściła wodę i odciskamy (kilka plastrów cukinii zostawiamy do dekoracji). Na rozgrzanym maśle szklimy pokrojone szalotki, dodajemy odciśniętą cukinię i chwilę razem przesmażamy, doprawiając warzywa solą i pieprzem.
Jajka miksujemy ze śmietanką i doprawiamy do smaku solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. Warzywa układamy na spód tarty i zalewamy je masą śmietankowo - jajeczną. Na wierzch układamy plastry pomidora i cukinii oraz kawałki sera feta (kilka kawałków sera wciskamy także w masę). Tak przygotowaną tartę wstawiamy ponownie do piekarnika na około 30 minut.
Upieczoną tartę posypujemy natką pietruszki lub ulubionymi ziołami.
Jeśli lubimy pikantne smaki, na wierch tarty ułóżmy także kawałki papryczki Jalapeno. Życzę smacznego! 🙂