Rogaliki drożdżowe
Przepis oceniono na 5 (100%) głosów 39
Rogaliki drożdżowe
Porcje Czas przygotowania
6+ 30 min
Czas gotowania Czas oczekiwania
18 min 55 min
Porcje Czas przygotowania
6+ 30 min
Czas gotowania Czas oczekiwania
18 min 55 min
Składniki
Sposób przygotowania
  1. Drożdże pokruszyć do garnuszka, dodać 50 ml ciepłego mleka (nie gorącego), łyżkę cukru i 3 łyżki mąki. Całość dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 10 minut. Resztę mleka przelać do miseczki, dodać masło i delikatnie podgrzać.
  2. Do miski przesiać mąkę, dodać sól i cukier, wymieszać. Na środku zrobić wgłębienie, stopniowo dodawać rozczyn z drożdży, delikatnie mieszając łyżką. Dodać roztrzepane jajka, wymieszać. Do całości stopniowo dolewać ciepłe mleko z masłem.
  3. Ciasto wyrabiać przez 10-15 minut do uzyskania jednolitej konsystencji. Przykryć bawełnianym ręcznikiem i odstawić do wyrośnięcia na około 45 minut. Po upływie tego czasu, ciasto podzielić na 3 części. Jedną część przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i cienko rozwałkować. Okrąg podzielić na trójkąty. W zależności od wielkości rogalików, ciasto możemy podzielić na 8-16 trójkątów. Na podstawie każdego kawałka położyć nadzienie, zawijać od szerszej do węższej krawędzi formując rogalik. W ten sam sposób postępować z pozostałym ciastem.
  4. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia i układać rogaliki. Należy zachować odstęp pomiędzy rogalami, odstawić do wyrośnięcia na około 10-15 minut. Dla uzyskania połysku i ładnego koloru, wierzch rogalików przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem z mlekiem (1 łyżka). Piec w 180 stopniach przez około 18 minut, do uzyskania złocistego koloru. Po upieczeniu rogaliki drożdżowe posypać pudrem lub polukrować.
Inne informacje

Zapraszam na mojego bloga http://pysiagotuje.pl

oraz na fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/pysiagotuje/ ! 🙂